Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Anasayfa / Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi / Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz kapakları, çok ince bir deri yapısına sahip olması ve çok hareketli olması nedeniyle, yaşlanmanın en belirgin izlendiği bölgedir. Alın derisinin yaşla aşağı doğru yer değiştirmesi, kaşların bununla birlikte göz kapaklarının üstüne yığılmasıyla birlikte üst kapaklardaki sarkma belirginleşir. Alt kapaklardaki sarkma ise yüzün yaşlanması ve yanakların aşağı doğru yer değiştirmesiyle oluşur. Ayrıca zamanla göz küresinin etrafındaki yağ dokularını çevreleyen zarın gevşemesiyle üst ve alt kapaklardaki göz torbaları belirginleşir.

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) hem üst hem de alt göz kapaklarının estetiğidir. Üst göz kapağı operasyonunda, gevşeyen kapak derisi, altındaki ince kas tabakası ve torbaları oluşturan yağlar çıkarılır. Alt göz kapağı operasyonunda ise torbaları oluşturan yağlar yeniden şekillendirilir. İşlem ayrı ayrı yapılabileceği gibi, birlikte ya da başka işlemlerle bir arada da yapılabilir.

İdeal tedavi, yüzün diğer bölümlerindeki yaşlanmaya bağlı değişimlerle birlikte göz kapaklarının estetiğidir. Üst göz kapaklarının estetiğinde kaş ve alın mutlaka değerlendirilmeli, kaşlarda ve alında yığılma varsa bunlar mutlaka tedavi edilmelidir.

ÜST GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

İlk dikkat çeken yaşlanma belirtileri üst göz kapaklarında olur. Gevşeyen deri fazlalığı, makyajla daha da belirginleşir. Cilt üstünden uygulanan hiçbir yöntemle bu deri fazlalığı giderilemez. Ayrıca yaştan bağımsız olarak görülen kapak torbaları ancak cerrahi işlem ile düzeltilebilir. Operasyon genellikle lokal anestezi altında yapılır.

ALT GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Alt göz kapağındaki problemler yüze yorgun, uykusuz, cansız ve yaşlı bir ifade verir. Koyu renkli halkalar genetik faktörlere, kötü beslenmeye, uykusuz ve stresli bir yaşama bağlı olarak oluşabilir. Göz altı torbalarını oluşturan yağ fıtıklarının yerleşimi düzenlenerek daha homojen bir görünüm sağlanabilir. Çukur göz altlarına yağ enjeksiyonu ya da dolgu uygulanabilir.

Alt göz kapağı ameliyatı genel anestezi altında tercih edilir. Kesi, alt göz kapağı kirpikli kenarından yapılır. Operasyondan 1 hafta önce kan sulandırıcı ilaçlar, bitki çayları, vitaminler kesilmelidir. Operasyon sonrasında birkaç gün ödem ve morarma görülebilir. İlk iki gün soğuk uygulama yapılması, dik yastıkta yatılması ödemi belirgin olarak azaltır. Dikişler 1 haftanın sonunda alınır.