Genital Estetik

Genital Estetik

LABİOPLASTİ

Labium; kadınlarda dış genital bölgeyi oluşturan yapılardır. Küçük ve büyük labiumlar olarak ayrılır. Doğumlara, yaşlanmaya ve yapısal özelliklere bağlı olarak, labiumlarda şekil değişikliği, sarkmalar, büyümeler, renklenmeler oluşabilir. Büyüme ve sarkmalar, cinsel ilişkiye engel olabilir ya da ilişkiyi ağrılı hale getirebilir.

Tedavi, cerrahidir. İşlem, lokal veya genel anestezi altında yapılabilir.  Operasyon sonrasında günlük yaşama hızlıca dönülür. Cinsel ilişki, 4-6 hafta ertelenmelidir.

KLİTEROPLASTİ

Kadınlarda, cinsel ilişki sırasında uyarılma ve zevk alma hissi oluşturan, büyük ve küçük dudakların önde birleştiği bölgede yer alan yapı klitoristir. Yapısal ya da doğum ve yaşlılık gibi nedenlerle, üzerinin deri ile örtülmesi, aşağı doğru yer değiştirmesi, cinsel ilişki sırasında sorun oluşturabilir.
Tedavi cerrahidir. Lokal anestezi altında yapılabilir.
Birkaç gün soğuk uygulama ve istirahat sonrasında hasta günlük yaşamına hızlıca döner. 10 günlük cinsel perhiz önerilir.

HYMENOPLASTİ

Kızlık zarının, kozmetik olarak onarımı ya da yeniden oluşturulmasıdır.
Kızlık zarı, kısmen veya tamamen vajinal açıklığı kaplayan, halka şeklinde bir zardır. Bu zar, ince ve esnek veya kalın ve sert olabilir. Genellikle hamileliğin dördüncü ayında oluşmaya başlar.

Kızlık zarı delinmesi; yorucu atletizm, ata binme veya bisiklete binme gibi normal günlük aktiviteler, kazalar, mastürbasyon, basit jinekolojik muayene gibi nedenlerden de kaynaklanabilir.
1/1000 olasılıkla, hiç mevcut olmayabilir.

Kızlık zarı onarımı için operasyon süresi 1-2 saattir. Hastanede kalınması genellikle gerekmez. Ertesi gün işe gidebilir. Operasyon sonrası yorucu aktivitelerden ve ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır. İlk 48 ila 72 saat boyunca hafif kanama olabilir, ancak bu tamamen normaldir.

Tam iyileşme yaklaşık altı hafta sürer.

Imperfore kızlık zarı: Bu, vajinal açıklığın tamamen kızlık zarı tarafından kaplandığı bir durumdur. Genellikle ergenliğe girene kadar farkedilmez. Menstrüel kan akışının olmayışı ile anlaşılır. Himenotomi ile zarda küçük bir delik açılarak kan akışı sağlanabilir.

Lokal anestezik etkili kremler uygulandıktan sonra yaklaşık 30 dakika beklenerek acısız olarak uygulanır. Uygulama sonrası kişinin, sosyal hayatını ve işe gitmesini etkilemez, öğle arası bile uygulanabilir. İşlem sonrasında hemen sonuç görülür. Uygulamadan sonra her hangi bir özel bakıma ihtiyaç yoktur. Ertesi gün alkol almaktan ve aşırı egzersizden, morarmaları arttırabilmesi nedeniyle kaçınılmalıdır. Aşırı sıcak ve soğuk ortamlardan birkaç gün süreyle uzak durulmalıdır.

Etkinlik süresi, kullanılan dolgu ve uygulanan bölgeye göre değişmekle birlikte 6-18 aydır. Çok hareket eden bölgelerde (dudak gibi) süre daha kısadır. Düzenli dolgu, etkinlik süresini uzatabilir.

Dolgular, hyalüronidaz denen bir enzimin enjekte edilmesiyle eritilebilirler.

VAJİNOPLASTİ (posterior kolporafi )

Vajinayı sıkılaştırmak için tasarlanmış bir cerrahi prosedürdür. Radyofrekans ve lazer diğer vajinal sıkılaştırma yöntemleri olup, önemli derecede gevşeklik olan hastalar bu tedavilerden fayda görmeyebilirler. Bu hastalar vajinoplasti için uygun adaylardır. Özellikle doğum sırasında, vajinal dokunun aşırı gerilmesi ve kasların ayrılması vajinal gevşemeyle sonuçlanır. Bu durum cinsel işlev bozukluğuna katkıda bulunur.
Vajinoplastide amaç; gevşeyen vajinal dokunun sıkılaştırılması, vajinal estetiğin ve cinsel işlev bozukluğunun düzeltilmesidir. Kişisel özgüvende artış, operasyon sonrası kazanımdır. Ayrıca işlem, stress inkontinansında kısmi düzelme sağlayabilir.
Operasyon süresi 1-2 saattir. Hasta, operasyon sonrası bir-iki gün içinde normal yaşantısına dönebilir. 6-8 hafta cinsel perhiz önerilir.

LABİUM MAJUS ESTETİĞİ

İncelmiş dış dudaklar yağ enjeksiyonu ya da dolgu yöntemiyle dolgunlaştırılabilir.
Aşırı dolgun dış dudaklar ise cerrahi olarak küçültülebilirler.